One of the best ways to save money when meal prepping is to buy the whole chicken and debone it yourself. You are able to save $7 per chicken and have all the different parts of the chicken available for your meal preps. Even though $7 may not seem like a lot of money, when buying chicken in larger quantities the price can add up.
Check out our YouTube video below on How to Debone a Whole Chicken.
Are you interested in utilising chicken in your meal preps and want to learn more about meal prepping? Check out our Advanced Meal Prep Guide, where we show you in easy step-by-step photos how to Debone a Whole Chicken and give you access to the most delicious meal preps to make with chicken.
Did you enjoy this video?
Let us know in the comments below! #dovymykitchen
Want to learn a bit more about Dovy my kitchen?
Check out our store to browse our high quality kitchen utensils, that will help you to prepare your food quicker and safer.
Chefs Knives & Sharpeners: A sharp knife will cut your ingredients but not you.
Index Chopping Board Sets: Food safety is very important in all kitchens, especially if you are cooking for your loved ones.
Meal Prep eBooks: If you are interested in a lifestyle change check out our meal prep eBooks and have prepare enough food for 2 weeks.
Comments